3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 48026
- Mfg Part No: 48026
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $33.50/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-R-30125-R.015)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .015 |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Series | H40ALV-3 |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |