3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 48036
- Mfg Part No: 48036
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $32.50/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-S-30187-R.015)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .015 |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Series | H40ALV-3 |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |