3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 2.0000" (2) LOC x 4.0000" (4) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 48481
- Mfg Part No: 48481
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $112.50/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 2.0000" (2) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-L-30500-R.125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .125 |
| Length of Cut | 2.0000 in (2) |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Series | H40ALV-3 |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 48421
3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 48391
3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE