3 FL - Square - 40° Helix - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.5000" (3-1/2) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 48510
- Mfg Part No: 48510
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $103.00/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide 40° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H40ALV-SR-30625)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H40ALV-3 |
| Overall Length | 3.5000" (3-1/2) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |