3 FL - Square - 40° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 48585
- Mfg Part No: 48585
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $148.40/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide 40° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H40ALV-S-30750)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H40ALV-3 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |