3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0300" Radius x 3.2500" (3-1/4) LOC x 6.0000" (6) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 48766
- Mfg Part No: 48766
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $390.60/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0300" Radius x 3.2500" (3-1/4) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-M-31000-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 3.2500 in (3-1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | H40ALV-3 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |