3 FL - Ball - 40° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 49066
- Mfg Part No: 49066
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $44.70/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide 40° Helix Ball End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-M-30187-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Ball End |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Series | H40ALV-3 |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |