3 FL - Ball - 40° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 49121
- Mfg Part No: 49121
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $53.30/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide 40° Helix Ball End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-M-30250-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Ball End |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Series | H40ALV-3 |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 12122
3 FL - Ball - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 49106
3 FL - Ball - 40° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 81460
3 FL - Ball - 40° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE