5 FL - Square - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.1563" LOC x 2.0000" (2) OAL x 0.5000" (1/2) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 50032
- Mfg Part No: 50032
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $25.30/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.1563" Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length x 0.5000" (1/2) Reach Carbide Square End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-RN-R-50125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .1563 in (5/32) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-RN-5 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |