5 FL - Square - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.2188" LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL x 0.7500" (3/4) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 50077
- Mfg Part No: 50077
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $30.70/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.2188" Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length x 0.7500" (3/4) Reach Carbide Square End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-RN-M-50187)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .2187 in (7/32) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-RN-5 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |