5 FL - Square - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 4.0000" (4) OAL x 1.6250" (1-5/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 50302
- Mfg Part No: 50302
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $167.90/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 1.6250" (1-5/8) Reach Carbide Square End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-RN-S-50625)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Neck Diameter | 0.5930" (19/32) |
| Neck Length | 0.8750" (7/8) |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Overall Reach | 1.6250" (1-5/8) |
| Series | HEV-RN-5 |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |