5 FL - Square - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 4.0000" (4) OAL x 2.0000" (2) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 50362
- Mfg Part No: 50362
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $216.90/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 2.0000" (2) Reach Carbide Square End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-RN-S-50750)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Neck Diameter | 0.7120" |
| Neck Length | 1.0000" (1) |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Overall Reach | 2.0000" (2) |
| Series | HEV-RN-5 |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |