5 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.1200" Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 6.0000" (6) OAL x 3.3750" (3-3/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 51274
- Mfg Part No: 51274
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $168.30/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.1200" Radius x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 3.3750" (3-3/8) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-RN-M-50500-R.120)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .120 |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Neck Diameter | 0.4750" |
| Neck Length | 2.7500" (2-3/4) |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Overall Reach | 3.3750" (3-3/8) |
| Series | HEV-RN-5 |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |