5/8X3/4X6 S5 SC CR060 ALT HEV-RN-5
- Item Code: HEL 51332
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
HEV-RN-M-50625-R.060 5/8X5/8X3/4X6 S5 SC CR060 Aplus
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .6250 in |
|---|---|
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Shank Dia | 0.6250 in (5/8) |
| # Flutes | 5 |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Overall Length | 6.0000 in (6) |
| Coating | APLUS |
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |