4 FL - Corner Radius - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 0.7500" (3/4) LOC x 4.0000" (4) OAL x 1.6250" (1-5/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 53274
- Mfg Part No: 53274
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $176.30/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 1.6250" (1-5/8) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-RN-S-40625-R.125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .125 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-RN-4 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |