4 FL - Corner Radius - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.1900" Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 6.0000" (6) OAL x 2.6250" (2-5/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 53410
- Mfg Part No: 53410
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $420.30/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.1900" Radius x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 2.6250" (2-5/8) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-RN-R-41000-R.190)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .190 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HSV-RN-4 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |