4 FL - Corner Radius - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.0600" Radius x 0.7500" (3/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 54227
- Mfg Part No: 54227
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $172.50/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.0600" Radius x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HXVR-S-40625-R.060)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HXVR |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |