5 FL - Corner Radius - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0600" Radius x 2.0000" (2) LOC x 4.5000" (4-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 55392
- Mfg Part No: 55392
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $440.00/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0600" Radius x 2.0000" (2) Length of Cut x 4.5000" (4-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HXVR-R-51000-R.060)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.0000 in (2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HXVR |
| Overall Length | 4.5000" (4-1/2) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |