4 FL - Ball - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 56227
- Mfg Part No: 56227
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $45.20/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide Ball End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-S-40312-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Ball End |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Series | HSV-4 |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |