4 FL - Ball - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.8750" (7/8) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 56632
- Mfg Part No: 56632
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $216.60/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.8750" (7/8) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Ball End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-S-40750-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Ball End |
| Length of Cut | .8750 in (7/8) |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Series | HSV-4 |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |