4 FL - Ball - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 1.5000" (1-1/2) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 56707
- Mfg Part No: 56707
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $321.00/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 1.5000" (1-1/2) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Ball End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-S-41000-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Ball End |
| Length of Cut | 1.5000 in (1-1/2) |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Series | HSV-4 |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |