4 FL - Ball - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 3.0000" (3) LOC x 6.0000" (6) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 56742
- Mfg Part No: 56742
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $419.80/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 3.0000" (3) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide Ball End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-ML-41000-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 3.0000 in (3) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |