4 FL - Ball - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 6.0000" (6) OAL x 2.3750" (2-3/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 57287
- Mfg Part No: 57287
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $240.10/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 2.3750" (2-3/8) Reach Carbide Ball End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-RN-R-40625-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-RN-4 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |