4 FL - Ball - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 6.0000" (6) OAL x 3.3750" (3-3/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 57362
- Mfg Part No: 57362
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $295.90/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 3.3750" (3-3/8) Reach Carbide Ball End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-RN-M-40750-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-RN-4 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |