3 FL - Corner Radius - 35° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.2500" (1/4) LOC x 1.5000" (1-1/2) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 59005
- Mfg Part No: 59005
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $16.70/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.2500" (1/4) Length of Cut x 1.5000" (1-1/2) Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-S-30125-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .2500 in (1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |