3 FL - Corner Radius - 35° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 59015
- Mfg Part No: 59015
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $18.40/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-SR-30125-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |