3 FL - Corner Radius - 35° Helix - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.4375" (7/16) LOC x 2.0000" (2) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 59063
- Mfg Part No: 59063
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $30.50/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.4375" (7/16) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-S-30312-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .4375 in (7/16) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |