3 FL - Corner Radius - 35° Helix - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 59079
- Mfg Part No: 59079
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $46.10/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-M-30312-R.060)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |