3 FL - Corner Radius - 35° Helix - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 59093
- Mfg Part No: 59093
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $38.80/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-R-30375-R.015)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .015 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |