3 FL - Corner Radius - 35° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 59113
- Mfg Part No: 59113
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $54.10/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-S-30500-R.015)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .015 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |