3 FL - Corner Radius - 35° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 59145
- Mfg Part No: 59145
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $59.30/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-R-30500-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Series | H35AL-3 |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |