3 FL - Corner Radius - 35° Helix - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 2.1250" (2-1/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 59189
- Mfg Part No: 59189
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $137.90/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 2.1250" (2-1/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-M-30625-R.125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .125 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 2.1250 in (2-1/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |