3 FL - Corner Radius - 35° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.2500" (1/4) Radius x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 59209
- Mfg Part No: 59209
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $166.90/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.2500" (1/4) Radius x 1.6250" (1-5/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-R-30750-R.250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .250 |
| Length of Cut | 1.6250 in (1-5/8) |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Series | H35AL-3 |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |