3 FL - Corner Radius - 35° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0600" Radius x 3.2500" (3-1/4) LOC x 6.0000" (6) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 59224
- Mfg Part No: 59224
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $222.00/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0600" Radius x 3.2500" (3-1/4) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H35AL-L-30750-R.060)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 3.2500 in (3-1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |