3 FL - Corner Radius - 35° Helix - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0600" Radius x 3.2500" (3-1/4) LOC x 6.0000" (6) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 59245
- Mfg Part No: 59245
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $346.40/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0600" Radius x 3.2500" (3-1/4) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-L-31000-R.060)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 3.2500 in (3-1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | H35AL-3 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |