6 FL - Square - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59263
- Mfg Part No: 59263
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $77.80/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 6 Flutes, APLUS Coated - (HEV-SR-60500)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Series | HEV-6 |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |