6 FL - Corner Radius - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59280
- Mfg Part No: 59280
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $31.50/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 6 Flutes, APLUS Coated - (HEV-S-60250-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-6 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |