6 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59323
- Mfg Part No: 59323
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $88.60/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 6 Flutes, APLUS Coated - (HEV-S-60500-R.125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .125 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-6 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |