6 FL - Ball - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59438
- Mfg Part No: 59438
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $58.40/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Ball End Mill for Steel, 6 Flutes, APLUS Coated - (HEV-L-60250-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-6 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |