6 FL - Ball - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 2.0000" (2) LOC x 4.5000" (4-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59457
- Mfg Part No: 59457
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $437.60/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 2.0000" (2) Length of Cut x 4.5000" (4-1/2) Overall Length Carbide Ball End Mill for Steel, 6 Flutes, APLUS Coated - (HEV-R-61000-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.0000 in (2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HEV-6 |
| Overall Length | 4.5000" (4-1/2) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |