4 FL - Corner Radius - 6.000 mm Cutter DIA x 6.000 mm Shank DIA x 0.500 mm Radius x 12.000 mm LOC x 63.000 mm OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59477
- Mfg Part No: 59477
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $36.10/EA
Description
6.000 mm Cutter DIA x 6.000 mm Shank DIA x 0.500 mm Radius x 12.000 mm Length of Cut x 63.000 mm Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (MHSV-020-40600-R0.50)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .500mm |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 12mm |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Metric) | 6mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MHSV-4 |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Shank Dia | 6.000 mm |