4 FL - Square - 10.000 mm Cutter DIA x 10.000 mm Shank DIA x 20.000 mm LOC x 63.000 mm OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59482
- Mfg Part No: 59482
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $53.40/EA
Description
10.000 mm Cutter DIA x 10.000 mm Shank DIA x 20.000 mm Length of Cut x 63.000 mm Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (MHSV-020-41000)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 20mm |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MHSV-4 |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Shank Dia | 10.000 mm |