4 FL - Corner Radius - 20.000 mm Cutter DIA x 20.000 mm Shank DIA x 0.500 mm Radius x 40.000 mm LOC x 100.000 mm OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59492
- Mfg Part No: 59492
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $231.30/EA
Description
20.000 mm Cutter DIA x 20.000 mm Shank DIA x 0.500 mm Radius x 40.000 mm Length of Cut x 100.000 mm Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (MHSV-020-42000-R0.50)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .500mm |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 40mm |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MHSV-4 |
| Overall Length | 100.000 mm |
| Shank Dia | 20.000 mm |