4 FL - Corner Radius - 20.000 mm Cutter DIA x 20.000 mm Shank DIA x 1.000 mm Radius x 50.000 mm LOC x 125.000 mm OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59507
- Mfg Part No: 59507
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $241.20/EA
Description
20.000 mm Cutter DIA x 20.000 mm Shank DIA x 1.000 mm Radius x 50.000 mm Length of Cut x 125.000 mm Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (MHSV-025-42000-R1.00)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- 1.0mm |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 50mm |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MHSV-4 |
| Overall Length | 125.000 mm |
| Shank Dia | 20.000 mm |