4 FL - Corner Radius - 25.000 mm Cutter DIA x 25.000 mm Shank DIA x 1.000 mm Radius x 64.000 mm LOC x 125.000 mm OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59509
- Mfg Part No: 59509
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $415.90/EA
Description
25.000 mm Cutter DIA x 25.000 mm Shank DIA x 1.000 mm Radius x 64.000 mm Length of Cut x 125.000 mm Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (MHSV-025-42500-R1.00)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- 1.0mm |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 64mm |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Metric) | 25mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MHSV-4 |
| Overall Length | 125.000 mm |
| Shank Dia | 25.000 mm |