5 FL - Square - 6.000 mm Cutter DIA x 6.000 mm Shank DIA x 9.000 mm LOC x 63.000 mm OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59516
- Mfg Part No: 59516
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $33.10/EA
Description
6.000 mm Cutter DIA x 6.000 mm Shank DIA x 9.000 mm Length of Cut x 63.000 mm Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (MHEV-015-50600)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 9mm |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Metric) | 6mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MHEV-5 |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Shank Dia | 6.000 mm |