5 FL - Corner Radius - 10.000 mm Cutter DIA x 10.000 mm Shank DIA x 0.500 mm Radius x 15.000 mm LOC x 63.000 mm OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59523
- Mfg Part No: 59523
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $57.00/EA
Description
10.000 mm Cutter DIA x 10.000 mm Shank DIA x 0.500 mm Radius x 15.000 mm Length of Cut x 63.000 mm Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (MHEV-015-51000-R0.50)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .500mm |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 15mm |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MHEV-5 |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Shank Dia | 10.000 mm |