6 FL - Square - 8.000 mm Cutter DIA x 8.000 mm Shank DIA x 12.000 mm LOC x 63.000 mm OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59577
- Mfg Part No: 59577
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $40.50/EA
Description
8.000 mm Cutter DIA x 8.000 mm Shank DIA x 12.000 mm Length of Cut x 63.000 mm Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 6 Flutes, APLUS Coated - (MHEV-015-60800)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 12mm |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MHEV-6 |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Shank Dia | 8.000 mm |