6 FL - Corner Radius - 20.000 mm Cutter DIA x 20.000 mm Shank DIA x 0.500 mm Radius x 30.000 mm LOC x 89.000 mm OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59590
- Mfg Part No: 59590
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $239.90/EA
Description
20.000 mm Cutter DIA x 20.000 mm Shank DIA x 0.500 mm Radius x 30.000 mm Length of Cut x 89.000 mm Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 6 Flutes, APLUS Coated - (MHEV-015-62000-R0.50)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .500mm |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 30mm |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MHEV-6 |
| Overall Length | 89.000 mm |
| Shank Dia | 20.000 mm |