7 FL - Corner Radius - 6.000 mm Cutter DIA x 6.000 mm Shank DIA x 1.000 mm Radius x 12.000 mm LOC x 63.000 mm OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 59652
- Mfg Part No: 59652
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $45.70/EA
Description
6.000 mm Cutter DIA x 6.000 mm Shank DIA x 1.000 mm Radius x 12.000 mm Length of Cut x 63.000 mm Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (MHEV-020-70600-R1.00)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- 1.0mm |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 12mm |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Metric) | 6mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MHEV-7 |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Shank Dia | 6.000 mm |